JoomlaTemplates.me by BlueHost Reviews

Avārijas dienests 24/7 - 20222011

 

 

IEVĒRĪBAI!!!
* Ūdens rādījumus var nodot Bill.me platformā, p/a SAN-TEX mājaslapā no mēneša 25.datuma līdz mēneša pēdējai darbadienai vai iemetot kvītiņu p/a SAN-TEX pastkastītē līdz katra mēneša 28.datumam

Cauruļvadu aizsalšana ziemas periodā

Kategorija: Raksti, publikācijas Publicēts Trešdiena, 08 Februāris 2017 Autors Super User

      Atnākot kārtējam ziemas periodam, it sevišķi, ja tas vēl saistīts ar pēkšņām temperatūras izmaiņām, aktuāls paliek jautājums, ko man darīt, ja kādu rītu no mana dzīvokļa vai mājas krāna vairs netek ūdens.
      Diagnoze ir tikai viena - ir aizsalis ūdensvads.

Kāpēc aizsalst un kā tomēr nodrošināties pret cauruļvadu aizsalšanu?

      Cauruļu aizsalšanas gadījumu iemesli visbiežāk ir pašu dzīvokļu vai māju īpašnieku vieglprātīgā attieksme pret savu un mājas kopējo īpašumu.
      Ir arī  ļoti daudz gadījumu, kad aizsalšanas iemesls ir neapdzīvoti un līdz ar to arī neapkurināti dzīvokļi. Tas attiecas uz dzīvokļiem vai mājām ar malkas apkuri. Tas izraisa ne tikai cauruļu aizsalšanu, bet arī papildus apkures izmaksas kaimiņiem. Var būt  arī citi  aizsalšanas iemesli:
neapkurinātas koplietošanas telpas, kurās ievadīti ūdensvadi un kanalizācijas cauruļvadi;

  • neaizvērti vai nepietiekami noblīvēti pagrabu logi. Dzīvnieku mīļi tās visbiežāk atstāj vaļā, lai bezsaimnieka kaķi varētu ielīst sasildīties;
  • vaļā atstātas durvis koridoros, bēniņos vai pagrabos;
  • nenosiltināti bēniņi (ja ir ūdensvada augšējā sadale);
  • nenosiltināti cauruļvadi u.c.

      Kad ir tikai piecu vai desmit grādu sals, tikmēr nejūt, ka logi vai durvis stāv vaļā. Ja ir aukstāks un sals pieturas nedēļu, tad problēmas kļūst sāpīgākas. Masveida cauruļu aizsalšana sākas, ja gaisa temperatūra ir mīnus 20 un vairāk.
      Kaķu glābšanas vārdā iedzīvotāji mēdz noņemt arī atsperes kāpņu telpu ieejas durvīm vai atstāj tās puspavērtas. Kopā ar dzīvniekiem pagrabā un kāpņu telpā iekļūst aukstums un caurules aizsalst.
      Cilvēkiem, iespējams, šķiet, ka ūdensvads ir kaut kur noslēpts, tāpēc tam nekas nenotiks. Ūdensvada un kanalizācijas stāvvads atrodas kāpņu telpās īpašās šahtās, tāpēc, ja durvis vai logus atstāj vaļā, tad aukstumā caurules var aizsalt pat apkurinātās (kā kāpņu telpa), bet krietni izsaldētās telpās.
      Aizsalšanas risku palielina arī tas, ka ziemās ir novērojams liels sals bez sniega, kas parasti kalpo kā aizsargslānis pret aukstumu seklāk zemes virsmā izbūvētām komunikācijām.
      Kļūdaini ir arī uzskatīt, ka cauruļu aizsalšanu izraisa tikai nepietiekami nosiltinātas caurules. 100% siltumizolācijas nav. Visi siltumu izolējošie materiāli tikai aizkavē aukstuma piekļūšanu. Lielākā un ilgstošākā salā pēc laika „mīnus” grādi sasniedz siltumizolācijas iekšpusi, kurā atrodas ūdensvads.
      Kā viena no vienkāršākām metodēm ir neliela daudzuma ūdens nepārtraukta notecināšana t.i. maza strūkla kā diedziņš vai pilienu veidā. Ūdens temperatūra pilsētas cauruļvados ziemā ir ap +4 grādi pēc Celsija. Ja katrā dzīvoklī kaut nedaudz tiks lietots ūdens, tad cauruļvados notiks ūdens kustība. Tā rezultātā ēkā jau atdzisušā ūdens vietā pieplūdīs +4 grādus silts ūdens.
    Jau progresīvāka metode, kā nodrošināties pret cauruļvadu aizsalšanu, ir ierīkot to apsildi. Šim mērķim tiek ražotas speciālas elektroierīces- sildkabeļi. Tos aptin ap cauruļvadu zem siltumizolācijas. Ziemas periodā sildkabeli pievieno elektriskajam tīklam, tādā veidā nodrošinot pietiekamu temperatūru ūdensvadā.
      Sekli iebūvētas caurules no sala kaitējuma var pasargāt, saglabājot dabisko siltumizolāciju – sniegu. Ja pagalmā ieklāto bruģīti vai citu materiālu noskrāpēsiet tīru jo tīru, aukstumam vairs nebūs barjeru.
      Ja ir ieplānota cauruļvadu izbūve, tad iepriekš ieteicams iepazīties ar tehniskās specifikācijas noteikumiem un kontrolēt, vai būvnieks tos ievēro. Cauruļvadi, jo īpaši no plastmasas, ir jāierok pietiekami dziļi vai arī jāsiltina. Pretējā gadījumā bez ūdens var nākties dzīvot visu ziemu, ja nebūs iespējams veikt rakšanas darbus. Arī atkausēt tādus cauruļvadus ir grūtāk. Ūdensvadam plastmasas cauruļvadi jāliek apmēram divu metru dziļumā, bet kanalizācijai caurules nevajadzētu likt seklāk par 80 centimetriem.
Ja caurules ieliktas seklāk, tad tās ieteicams siltināt.

Ko darīt iedzīvotājiem, ja konstatēts ūdensvada aizsalums?

     Cauruļu atkausēšanai nedrīkst lietot atklātu liesmu! Īpaši tas attiecas uz gadījumiem, kad caurules ir no plastmasas vai izolētas ar uguns nedrošiem materiāliem.
      Lai gan katram cauruļu aizsalšanas gadījumam jāpieiet individuāli, to atkausēšanai ieteicams izmantot šādas metodes:

  •  ja caurules ir no metāla, sasalušo vietu var mēģināt atkausēt ar fēnu vai sildītāju;
  •  ja caurules ir no plastmasas, sasalušo vietu var mēģināt atkausēt ar karstu ūdeni, fēnu vai sildītāju ar novirzītu gaisa plūsmu.
        

    Ja pašu spēkiem ūdeni cauruļvados nav iespējams atkausēt, nepieciešamas informēt mājas apsaimniekotāju.
     Ūdensapgādes cauruļvada aizsalšana un atkausēšana  neietekmē tīklā esošā dzeramā ūdens kvalitāti, jo ledus ir tas pats ūdens tikai citā agregātstāvoklī.

7728 skatījumi